۰۷
مرداد

کسب دیپلم افتخار و جایزه‌ی سیزدهمین جشنواره جهانی هنر عروسکی «پراگ»

دیپلم افتخار و جایزه‌ی سیزدهمین جشنواره جهانی هنر عروسکی «پراگ» برای پویایی در اجرای نمایش عروسکی – سنتی، به خیمه‌شب‌بازی «ازدواج پرماجرا» رسید.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،این جشنواره معتبر جهانی که از تاریخ۲۰ تا ۳۱ می ۲۰۰۹(۳۰ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۳۸۸) در شهر پراگ – جمهوری چک – برگزار شد، با درخشش نمایش‌های ایرانی به کار خود پایان داد.

 

مجید گیاه‌چی – سرپرست گروه نمایش خیمه‌شب بازی «ازدواج پُرماجرا» که به این جشنواره اعزام شده بود، درباره این حضور گفت: از حدود ۴۰۰ گروه متقاضی شرکت در بخش اجراهای زنده‌ی جشنواره، در نهایت ۲۸ گروه از ۱۸ کشور انتخاب شدند که نمایش خیمه‌شب بازی «ازدواج پُرماجرا» به کارگردانی حسین ربیعی نیز از آن‌جمله بود.

به گفته‌ی او در این فستیوال و در بخش نمایش فیلم- تئاتر نیز ۷ فیلم از ۶ کشور، از جمله فیلم- تئاتر «زمین و چرخ» به کارگردانی زهرا صبری به نمایش درآمد.

 

این در حالی‌ست که در مراسم پایانی این جشنواره، تندیس و جایزه‌ی بهترین ویدئو تئاتر به «زمین و چرخ» به کارگردانی زهرا صبری و دیپلم افتخار و جایزه‌ی جشنواره برای پویایی در اجرای نمایش عروسکی- سنتی به خیمه‌شب‌بازی «ازدواج پُرماجرا» به کارگردانی حسین ربیعی اهدا شد.

 

این دو گروه ایرانی در کنار گروه‌های معتبری از آمریکا و کشورهای مطرح اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا حضور پیدا کردند.

 

گیاهچی در ادامه عنوان کرد: به دنبال استقبال از خیمه‌شب‌بازی «ازدواج پرماجرا»، این گروه نمایشی شامل حسین و حسن ربیعی و شهرام صارمی، برای حضور در جشنواره‌ی آینده نیز دعوت‌نامه‌ی رسمی دریافت کردند.

 

این کارگردان تئاتر با اشاره به آن‌که این گونه‌ی نمایشی علی‌رغم سابقه‌ی طولانی در معرض خطر نابودی است توجه و حمایت جدی‌تر از آن را ضروری دانست و به حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این نمایش اظهار امیدواری کرد.

 

به گزارش ایسنا، از دیگر بخش‌های این جشنواره می‌توان به نمایش۱۰ ویدئو تئاتر، ۲۱ فیلم کوتاه عروسکی، برگزاری ۴ سمینار، ۲ ورک‌شاپ و ۳ برنامه‌ی گفت‌وگو در باره‌ی نمایش‌ها اشاره کرد.

 

گفتنی است:نمایش خیمه‌شب بازی «ازدواج پرماجرا» با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این فستیوال حضور پیدا کرد.