۰۷
مرداد

گروه هنری راگا در کرواسی

گروه هنری راگا، “خیمه‌شب بازی” به‌عنوان مشهورترین و رایج‌ترین نمایش‌ عروسکی ایران با قدمتی بیش از هزار سال را در شهر زاگرب کرواسی به صحنه می‌برد.

مجید گیاه‌چی سرپرست گروه راگا درباره سفر این گروه هنری به زاگرب به خبرنگار مهر گفت: از گروه نمایش راگا که پیش از این به کشورهای چین، امارات متحده عربی، آلمان، ایتالیا، انگلستان، پرتغال، جمهوری چک، روسیه (تاتارستان)، بلاروس، مالزی و گرجستان سفر کرده و با اجرای نمایش خیمه‌شب‌بازی، معرف این گونه نمایش سنتی ایران بوده است، این بار برای شرکت در چهل و ششمین جشنواره بین‌المللی فولکلور در شهر زاگرب کشور کرواسی دعوت به‌عمل آمده است.

وی افزود: موضوع اصلی این جشنواره که همه ساله در میدان اصلی شهر زاگرب برگزار می‌شود، موسیقی، رقص و نمایش‌های فولکلوریک است و این دوره جشنواره بر اجراهای هنری مرتبط با کودکان، با تکیه بر فولکلور تمرکز دارد. در این دوره علاوه بر ایران و بیست و سه گروه‌ از کشور کرواسی، گروه‌هایی از کشورهای اکراین، روسیه، اسلوانی، اسلواکی، آلمان، لیتوانی، کنیا، بوسنی هرزگوین و بلغارستان به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

سرپرست گروه راگا در خصوص وضعیت کنونی نمایش‌های سنتی ایران گفت: متأسفانه بسیاری از این دسته نمایش‌ها، هر روز بیش از پیش در خطر نابودی هستند و اگر معدود هنرمندانی که بی‌هیچ حمایت و پشتیبانی جدی‌ای در این عرصه‌ها فعالیت می‌کنند را از دست بدهیم، پرونده‌ این نمایش‌ها با صدها سال سابقه کاملاً بسته می‌شود.

گیاهچی تصریح کرد: این در حالی است که کشورهایی با تاریخ صد، دویست و یا سیصد ساله نه تنها به ثبت و ماندگاری و ترویج شاخصه‌های فرهنگی خود به‌عنوان معرف و تثبیت‌کننده نقش‌شان در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن جهانی مبادرت می‌کنند که بسیاری از مظاهر فرهنگی وارداتی و یا مربوط به همسایگان را هم به واسطه توجه و سرمایه‌گذاری مناسب مصادره کرده و به‌ عنوان جلوه‌ای از فرهنگ قومی و ملی خود عرضه می‌کنند و از این طریق بر اعتبار و جایگاه خود در نزد جهانیان می‌افزایند.

وی با بیان اینکه این سخن بارها گفته شده و بی‌نتیجه رها شده‌است، اظهار کرد: ولی باز هم لازم است که موکداً تکرار و درخواست شود که شاخص‌های فرهنگی در حال زوال ما از جمله نمایش‌های سنتی ایران میراث معنوی ایرانیان است و ما به‌عنوان میراث داران این میراث‌های گاه چند هزار ساله وظیفه داریم که در حفظ و انتقال آن به آیندگان به درستی ایفای نقش کنیم.

این هنرمند با ابراز امیدواری از اقدامات اخیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یادآور شد: ثبت ملی و جهانی برخی از مظاهر این میراث کهن، از جمله انواع نمایش‌های سنتی ایران در فهرست میراث معنوی نویدبخش و امیدوارکننده است و امیدواریم ادامه وگسترش پیدا کند. در همین جا لازم است از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و هم‌چنین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که گروه نمایش راگا را در این سفر مورد حمایت قرار داده‌اند، سپاس‌گزاری شود.

گیاه‌چی همچنین گفت: حسین ربیعی، حسن ربیعی و شهرام صارمی دیگر هنرمندانی هستند که در این سفر گروه را همراهی می‌کنند.